Víte, co všechno máte doma recyklované?

Z odpadu, který vyprodukujete ve své domácnosti, se dá vyrobit spousta věcí. Takový papír je například nejvyužívanějším druhem recyklovaného odpadu. Do recyklace se jej totiž dostane až 90%. Jeho druhotné zpracování je však omezené. Kvalitní papír lze recyklovat maximálně sedmkrát, poté jsou papírové řetězce už příliš krátké pro další využití. Podobně je to s druhotným využitím i u skla. V České republice se úspěšně zrecykluje až 70% skleněného odpadu. Víte, kolika různým výrobkům dáváte tříděním odpadů vzniknout? Přinášíme seznam věcí, které díky třídění a následné recyklaci odpadu vznikají.PAPÍR

Víte, že u papíru často ani nepoznáte, zda se jedná o prvně použitý, či recyklovaný kus? Díky bělení totiž vypadá stále jako nový. Doma určitě používáte tyto věci z recyklovaného papíru:

-    sešity
-    časopisy
-    toaletní papíry
-    krabice
-    papírové obaly, například pláta od vajec
-    lepenka

PLASTY

Víte, že dlaždice vyrobené z recyklovaného plastu mají delší životnost, jsou odolnější a výrazně lehčí než betonová dlažba? Jaké jsou další recyklované plasty kolem nás?

-    protihlukové stěny kolem dálnic
-    materiály, které vzhledem připomínají dřevo, například lavičky v parku nebo dětské hřiště
-    plastová okna
-    střešní krytiny
-    dlaždice
 
PET LÁHVE

Víte, že z PET láhví vytříděných na letních festivalech v rámci projektu Čistý festival EKO-KOM v minulém roce by se daly vyrobit výplně do 56 000 spacáků? Druhotné využití PET láhví je kapitola sama o sobě. Kde všude najdete recyklované "petky"?

-    nové PET láhve
-    silonové vlákna
-    interiéry do aut
-    výplň do spacích pytlů a bund
-    fleecové mikiny
-    výplň do peřin nebo povlaků

SKLO

Víte, že sklo se dá na rozdíl od papíru a dalších obalů recyklovat donekonečna? Proto je více než smysluplné ho třídit do barevných kontejnerů. Setkáte se s ním pak v recyklované podobě:

-    nápojové láhve na pivo nebo minerálky
-    skleněné dekorace a vázy

 

Copyright © 2015 TRIDIME-vysocina.CZ | Všechna práva vyhrazena.
Tvorba webu IDEATECH