Recyklační automat ohromil letiště

Céčkomat je přístroj, který dokáže přeměnit použité PET láhve na céčka. V loňském roce se poprvé představil na českých letních festivalech. V zimě našel neobvyklý automat domov na letišti Václava Havla v Praze-Ruzyni. Tam rozdává céčka udiveným cestujícím.

 

 

 Přístroj z dílny portálu Samosebou.cz autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a.s. lidi hravou formou motivuje ke třídění PET láhví. Princip je velmi jednoduchý. Když dopijí svou oblíbenou limonádu, prázdnou láhev nejdříve pomocí lisu na přístroji zmáčknou. Následně ji vloží do otvoru Céčkomatu. Ten za odměnu vydá hrst recyklovaných céček. Podle aktuálních statistik Céčkomat denně na letišti zvládne takto recyklovat osm set plastových láhví.

Proces recyklace plastových láhví popisuje Mirek Ruml ze Samosebou.cz: “Céčkomat PET láhev nejdříve rozseká na malé kousky, takzvané flakes. Poté je změní v granulát, který se přidává do výroby nových výrobků z plastů. V tomto případě jsou tím recyklovaným výrobkem céčka. Céčkomat je unikátní v tom, že lidé celý proces uvnitř přístroje vidí přes průhledné sklo.“

Copyright © 2015 TRIDIME-vysocina.CZ | Všechna práva vyhrazena.
Tvorba webu IDEATECH