Jiří Beneš: I naše malá škola může úspěšně bojovat na celorepublikové úrovni

Slavonice - Recyklohraní, který se zaměřuje na zlepšení znalostí dětí o třídění a recyklaci odpadů, slaví své páté narozeniny. Mezi školami, které se do projektu zapojily, je i Základní škola Slavonice. Jejím žákům se v předchozím období podařilo získat první místo v Jihočeském kraji za třídění baterií. Jak vznikl nápad zapojit školu a na co se žáci letos chystají, jsme se zeptali učitele slavonické školy a koordinátora projektu Jiřího Beneše.

Jak jste se k soutěži Recyklohraní dostali? Před šesti lety jsem pro žáky hledal nějaký vhodný program s environmentální tématikou. Navíc považuji tento druh vyučování za zábavnější a přínosnější, než klasickou výuku. Již rok předtím jsem s žáky zkoušel projekt šitý přímo na Slavonice, který se týkal recyklace odpadů v našem městě a jmenoval se Slavonice aneb Smeťákov tady nechceme. Třídy postupně přislíbily, že budou vše koordinovat. Vedení školy nás podporuje a dokonce jsme časem do všeho zapojili školu celou. Co vše účast školy v projektu obnáší? Jedním z hlavních motivů bylo zapojit žáky naší školy do sběru použitých baterii a vysloužilých elektrozařízení. V pracovním vyučování jsme vyrobili do každé třídy speciální krabičku, kde mohližáci odkládat baterie. Sběr jsme zapisovali a vyhodnocovali. Naše škola odevzdala k recyklaci za uplynulé období 3700 kilogramů starých baterií, 500 kilogramů elektrozařízení a 60 mobilních telefonů a my jsme tak získali první místo v kraji za 17431 bodů ve sběru baterií. Ovšem sběr byla jen jedna část úkolů, které žáci plnili. Daleko více jich bylo ve formě různých kvízů, výtvarných úkolů, rukodělných prací, literárních úkolů a jiných skupinových prací. Naši žáci si hned na úvod vyrobili maskota Slávka a skupinu si pojmenovali Baterkodlaci ze Slavonic. Slávek postupně navštěvoval třídy na škole, aby motivoval ostatní. Ke Dni Země jsme organizovali zajímavé hry, hledáme i využití pro obnovitelné zdroje energie. Je něco, na co jste kromě prvního místa v kraji pyšní, na co budete vzpomínat? Akce Zahoď mobil v Českých Budějovicích byla nezapomenutelná, když jeden náš žák přehodil celé náměstí. V soutěži Třídilka máme úspěšnou ilustrátorku Dominiku Starou, která přispěla obrázky do knihy pro mateřské školy. Co žákům a škole soutěž přináší? Do soutěže se zapojilo celkem 3100 škol z celé republiky. Po celkovém vyhodnocení jsme jako škola skončili na prvním místě v Jihočeském kraji a na šestém v republice ve sběru baterií. Žáci skutečně bojovali a samotní byli z výsledků velice překvapeni a již dnes přemýšlejí, co si za získané body pořídí. Mají možnost si vybrat z katalogu krásné věci v určité bodové hodnotě. Jednomu z nejaktivnějších žáků soutěž již přinesla DVD přehrávač. Budete v Recyklohraní pokračovat i nadále? Přál bych si, aby žáci neusnuli na vavřínech a opět i letos aktivně pracovali. Chtěl bych jim všem poděkovat, a to i pedagogům naší školy, kteří aktivně do projektu vstoupili. Potěšilo mě jejich nadšení, kreativita a hlavně to, jak úspěšně může bojovat naše malá škola i na celorepublikové úrovni. Letos budou mít opět dostatek prostoru pro plnění úkolů. Věřím, že projektem Recyklohraní dostanou žáci do podvědomí, jak důležité je chránit naše životní prostředí, jak třídit a recyklovat. Přál bych si, aby to u nich byla samozřejmost, aby dál v životě podporovali tyto environmentální myšlenky na zachování krásné přírody kolem nás. Na letošní rok organizátoři připravili výjezdní programy a mnoho dalších zajímavých úkolů. Petra Jouzová 

Copyright © 2015 TRIDIME-vysocina.CZ | Všechna práva vyhrazena.
Tvorba webu IDEATECH